piątek, 25 stycznia 2013

Pomarańczowa alternatywa

Dziś zajmiemy się kolorem pomarańczowym :) Jak zapewne wiecie, jest to kolor, który mocno kojarzony jest z Holandią. Dlaczego? Skąd się to wzięło, że Holendrzy tak bardzo go kochają? Widzimy ich odzianych w pomarańcz na wydarzeniach sportowych, podczas świąt państwowych (np. podczas dnia Królowej), a nawet czasem na co dzień.

Może najpierw zacznę od ciekawej symboliki koloru pomarańczowego. Jest on kojarzony pozytywnie, z czymś ciepłym - słońcem, latem oraz szczęściem. Dodaje energii. Podobno kiedy otaczamy się tą barwą, pomaga ona nam w motywacji i sprawia, że nasze nastawienie jest bardziej optymistyczne. Może kiedyś pracodawca będzie miał obowiązek malować wszystkie ściany w zakładzie pracy na pomarańczowo – to by było coś. I na drugie śniadanie sok pomarańczowy! Bo również zawiera dużo witamin, jest bardzo odżywczy... i oczywiście smaczny.

Dlatego Holendrzy dobrze wybrali, stosując w niemal każdym aspekcie swojego żywota kolor pomarańczowy :)

Holenderscy kibicie podczas międzynarodowych rozgrywek w piłkę nożną są chyba najlepiej zauważalną grupą fanów tego sportu. Nie dość, że ich strój „kopie po oczach”, to dysponują oni jeszcze całym arsenałem różnych, czasem dziwacznych akcesoriów. A reprezentację piłkarską Holandii nazywa się właśnie „Oranje”.
Zastanawiam się dlaczego nie ma pomarańczowego na fladze holenderskiej :) Da się to w ogóle zmienić?

No ale wracając do tego, dlaczego właśnie oranż jest kolorem Holandii należy cofnąć się do historii tego kraju. Wszystko za sprawą Wilhelma Von Oranje. Już samo nazwisko mówi za siebie. Jest on bohaterem narodowym Niderlandów, jest bardzo ważną postacią historyczną. W herbie ma nawet drzewko pomarańczowe (3 pomarańczki na niebieskim tle). Wilhelm Orański zasłużył sobie na docenienie przez to, że był całkiem odważny (aczkolwiek jego przydomek to Cichy...). Przewodził holenderskim powstańcom w bitkach z Hiszpanami. Co jeszcze bardziej pomogło mu zostać legendą? Oczywiście tragiczna śmierć – zginął on w zamachu.
A jeszcze dlaczego Cichy Willy był pomarańczowy? Odziedziczył księstwo we Francji, które zwało się Orange. Ot co :)

Zapomniałbym jeszcze o bardzo ważnym pomarańczowym elemencie nieodłącznym Holandii – serach! Podobno im bardziej pomarańczowy, tym smaczniejszy! :)

Z czym kojarzy Wam się pomarańczowy? Lubicie ten kolor?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz