wtorek, 15 stycznia 2013

Kwiatki i kwiatuszki :-)


Keukenhof - wspaniały ogród

Nie bez powodu synonimem słowa Holandia jest Kraj Tulipanów. Słynie z przepięknych kwiatów w kolorach tęczy. Odmian holenderskich tulipanów jest mnóstwo. Jest też troszkę miejsc, gdzie niczym w muzeum czy galerii sztuki można podziwiać piękne rośliny.

Podobno tulipany wywodzą się z Turcji, a do Europy przywieziono je dopiero w XVI wieku. Nazywano je kiedyś dolbend, co w języku perskim oznaczało turban, ponieważ układ ich płatków przypomina właśnie arabskie nakrycie głowy.

Nie mniej jednak Holandia jest teraz światową stolicą uprawy tych kwiatów. Być może dobrze rośnie im się na holenderskiej ziemi, ze względu na to, że jest przecież dobrze nawodniona :)

Odmian tulipanów jest mnóstwo – a nazywane są często imionami znanych ludzi – mamy na przykład tulipany Maria Kaczyńska, Chopin, a nawet Czerwony Kapturek (też przecież znana postać :)

Dla miłośników podziwiania piękna tulipanów polecam Bloemencorso. Jest to parada kwiatów, która jest charakterystyczna zarówno dla Holandii, jak i Belgii. Odbywa się corocznie, w różnych miastach (największa w Zundert). W tym czasie tulipanami dekorowane są specjalne mobilne platformy, samochody, a czasem także łodzie. Upiększane są one niesamowitymi figurami zbudowanymi właśnie z kwiatów. Widok jest nieziemski.

Parada kwiatów
Bloemencorso Zundert jest chyba największą paradą kwiatową na świecie. W tym roku planowana jest w dniach 1-2 września, aczkolwiek w innych miastach wydarzenie to odbywa się znacznie wcześniej. Oficjalna strona wydarzenia jest w języku niderlandzkim, ale jeśli go nie znacie, to i tak warto odwiedzić sekcję foto-wideo, aby zobaczyć jak to wygląda (a robi wrażenie): http://www.bloemencorsozundert.nl/foto-en-video/Niezła trąbka

Wiatrak widokowy
 Jeśli chcecie podziwiać piękno różnych odmian kwiatów, obowiązkowo należy udać się do ogrodu Keukenhof, który znajduje się w Lisse. Jest to największy (na świecie) i najbardziej znany w Holandii park kwiatowy. Zajmuje powierzchnię 32 hektarów i ma około 15 kilometrów ścieżek, które można przemierzać cały dzień. Oprócz tulipanów rośnie tam mnóstwo hiacyntów, żonkili i innych pięknych roślin. Łącznie około 7 milionów kwiatuszków...

Park otwarty jest w tym roku od 21 marca do 21 maja. Dorośli muszą zapłacić za bilet wstępu 15 euro. Na terenie obiektu jest też kilka restauracji, mini zoo ze słodkimi zwierzątkami oraz duży wiatrak, z którego można podziwiać piękny widok na park.
Ciężko opisać walory estetyczne tego miejsca, lepiej spojrzeć na kilka zdjęć z ogrodu. 

Nie trzeba jednak specjalnie jechać do ogrodu botanicznego, aby podziwiać piękno kolorowych holenderskich kwiatów. W sezonie są one wszędzie – w zwykłych miejskich parkach, przydomowych ogródkach, ozdabiają chodniki i ulice. A poza sezonem i tak można kupić na targach kwiatowych w centrach miast – w jakim kolorze tylko chcecie. 

Świnka z mini zoo w Keukenhof

Keukenhof


Pozdrowienia dla Agaty, która zainspirowała mnie do napisana tego wpisu :)

Jeśli chcecie, abym napisał o czymś, co Was interesuje to zachęcam do przesyłania propozycji - możecie to zrobić za pośrednictwem SeBloga albo na moim profilu na Facebooku:
https://www.facebook.com/SeBA.euro

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz