wtorek, 19 marca 2013

Fajny fajans


Powiew tradycji :)

Jeszcze jeden element rozpoznawczy Holandii – fajans, czyli dla niewtajemniczonych: pewien rodzaj ceramiki, który jest bardzo podobny do porcelany. Holenderskie miasto Delft jest zagłębiem tak zwanego Delfts blauw. Przedmioty z białego fajansu i koniecznie z niebieskimi ozdobnikami są kolejną rzeczą bardzo chętnie wywożoną przez turystów. 

Obecnie w Delft działa jedna fabryka fajansu - Koninklijke Porceleyne Fles. W czasach świetności, czyli mniej więcej w XVIII wieku naczynka z niebieskimi wzorami wytwarzano w ponad 30 zakładach produkcyjnych. A moda na takie fajansowe gadżety przyszła do Holandii oczywiście z…. Chin :)
Delft jest teraz miastem, które jest przede wszystkim kojarzone z tym rodzajem ceramiki. 


Modne kafelki
Jakiego rodzaju przedmioty produkuje się w Delft? Całe mnóstwo – od tych typowo użytkowych, takich jak naczynia stołowe, czajniczki, czy bardzo potrzebne kufle do piwa :), do dekoracyjnych: kafelki, świeczniki, wazony. A oryginalne przedmioty z Delft są niestety dosyć drogie. Nie każdy może sobie pozwolić na kupno takiej pamiątki. Na specjalne zamówienie można sobie nawet zażyczyć w fabryce zrobienie autorskiego „malunku” na fajansie, ale wiąże się to z naprawdę dużymi kwotami. 

Fajans z Delft często jest obiektem pożądania kolekcjonerów. Jednym z chętniej kupowanych przedmiotów są właśnie płytki z niebieskimi malunkami, przedstawiającymi holenderskie pejzaże, tulipany czy nawet statki pływające po morzach. Powiem szczerze, że nie każdemu się to może podobać, ale muszę przyznać, że ma to też swój urok.
 
Jeśli chcemy jednak za wszelką cenę przywieźć coś niebiesko-białego z motywem holenderskim, możemy skorzystać ze sklepów z pamiątkami, które oferują szeroką gamę przedmiotów imitujących Delfts blauw, w dosyć przystępnej cenie. Fajans to pamiątka tak jak rosyjskie matrioszki, zakopiańskie ciupagi czy zdobione kufle na piwo z Niemiec…. Wszyscy chcą go mieć w zagranicznych zbiorach :)

Nowoczesny styl też ma swoich zwolenników


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz