piątek, 8 marca 2013

Dzień Kobiet w HolandiiW Holandii Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony na rożne sposoby, ale na pewno nie tak jak w Polsce. Nie ma zwyczaju dawania bukietów kwiatów, mimo że Holendrzy mają tulipanów pod dostatkiem. Nie ma też tradycji dawania pary rajstop w prezencie ;) Ale na szczęście ten mało romantyczny zwyczaj w Polsce też zanika lub już nawet zanikł bezpowrotnie (chodzi oczywiście o rajstopy, nie kwiaty). 


W Holandii nie jest to głośne i popularne święto. Kobiety świętują bardziej wystawnie przy innych okazjach, takich jak Dzień Matki. Jednak 8 marca to dla Holenderek pretekst, aby się spotkać w damskim gronie i pogadać. Wiele grup oraz organizacji Kobiet w Holandii celebruje ten dzień na bardzo różne sposoby. Jednakże wspólnym celem ich spotkań jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na bardzo ważne kwestie, takie  jak dyskryminacja, przemoc seksualna czy nawet niezależność finansowa. 

W tym roku dyskutowane będą takie tematy jak:
. Rosnące ubóstwo w ​​Holandii
· Rosnący podział bogatych i biednych
· Niezależność ekonomiczna
· Prawa Socjalne
· Międzynarodowa solidarność kobiet
· Praca kobiety z dziećmi
· Pielęgnacja i pracy
· Praca biednych i nieodpłatnej pracy
· Dyskryminacja i rasizm

Duże spotkanie Pań odbędzie się w Rotterdamie. Podczas obchodów 8 marca Panie będą solidaryzować się z Kobietami, których prawa łamane są codziennie. Ale to jest też dzień, w którym można uczcić osiągnięcia Kobiet w dziedzinie polityki, ekonomii i nie tylko. 

Co jeszcze można robić tego dnia w Holandii?
Można wybrać się na potrójną wystawę sztuki, organizowaną przez FemArtMuseum w Amsterdamie (trwa od 8 do 25 marca). Składać się będzie ona z trzech ekspozycji, ukazujących kobiety w różnych odsłonach. Amsterdam to miasto muzeów, więc jeśli jeszcze nie byliście w żadnym do tej pory może warto wykorzystać okazję i zwiedzić coś właśnie w ten dzień.
W ten piątek w Amsterdamie odbędzie się przemarsz kobiet (z tego co wiem, to nawet z pochodniami, więc będzie wyglądać ekstra!). Motywem przewodnim eventu jest równouprawnienie Pań we wszystkich sferach życia. Pochód będzie poprzedzony krótką przemową i kilkoma przedstawieniami, tańcem i śpiewem :)

Program wydarzenia:
17.30 – Spotkanie na Dam Square
18.30 – Przemarsz przez centrum miasta
19.30 – Uroczyste spotkanie (Budynek HTIB, Weteringplantsoen 2c).
Kolejną opcją jest wybranie się w godzinach 13.00 – 16.00 na most Blauwbrug (Niebieski Most) w Amsterdamie, aby okazać wsparcie kobietom z Afganistanu, Iraku, Kongo, Rwandy, Południowego Sudanu i innych państw dotkniętych konfliktami zbrojnymi.

Te przykłady dosyć dobrze oddają charakter Dnia Kobiet w Holandii :) Nie ma tu miejsca na kwiatki, za to jest dużo poważnych tematów.
Takie zwyczaje oczywiście nie muszą znaczyć, że Polacy w Holandii nie mogą w ten dzień świętować po swojemu. Myślę, że każdy mężczyzna, mimo wszystko powinien pamiętać o swojej kobiecie i podarować jej pięknego tulipana!
Chciałbym skorzystać także z okazji i życzyć wszystkim Paniom, szczególnie tym przebywającym w Holandii, wszystkiego najlepszego z okazji ich święta!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz