piątek, 22 lutego 2013

Voetbal


Holendrzy to całkiem nieźli sportowcy, a szczególnie dobrze wychodzi im granie w nogę. Czy interesujecie się piłką nożną? Jeśli tak, to czy kiedykolwiek mieliście okazję oglądać w telewizji ligę holenderską? A nawet lepiej – być na takim meczu na żywo? Ja na razie oglądam takie meczyki z pozycji kanapowej, ale zamierzam wybrać się kiedyś oglądnąć spotkanie na żywo.
Aby troszkę narysować sytuację, chciałbym Wam krótko przedstawić czołowe holenderskie drużyny piłkarskie, w kolejności takiej, w jakiej znajdują się w tabeli :)

PSV Eindhoven – Pełna nazwa to Philips Sport Vereniging, co można przetłumaczyć jako Związek Sportowy Philips. Klub został założony w 1913 roku. Często nazywa się ich „Boeren”, czyli farmerzy lub wieśniacy – po polsku brzmi to trochę nieciekawie. Z drugiej strony przydomek ten został nadany przez ich rywali. Bierze się stąd, że Eindhoven to nie taka znowu metropolia, tylko bardziej mieścina. Kto ciekawy gra w tym zespole? Nawet Polak :) Mianowicie Przemysław Tytoń. Oprócz niego pojawiają się takie nazwiska jak Mark van Bommel (który jest kapitanem). Kiedyś w tym zespole grał Ruud van Nistelroy, jeden z moich ulubionych zawodników z Holandii. 

Ajax – a właściwie Amsterdamsche Football Club Ajax. Swoją nazwę zapożyczyli od mitycznego bohatera z Grecji. Ich największym rywalem jest Feyenoord z Rotterdamu. Kiedy dochodzi do rozgrywki między tymi dwoma drużynami, robi się ciekawie (w grę wchodzi nawet przemoc wśród kibiców obu drużyn). Z tego co słyszałem teraz zabrania się fanom tych zespolów uczestniczyć w wyjazdach. Jednym z bardziej znanych piłkarzy jest de Jong. 
 
Twente – pochodzi z Enschede. Klub został założony w 1965 roku. Ich stadion nazywa się De Grolsch Veste i może pomieścić całkiem sporo – bo ponad 30 tys. widzów. Jest to całkiem ładna arena. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek meczu śpiewana na nim jest piosenka bardzo dobrze znana kibicom – „You`ll never walk alone”.

Feyenoord – stary klub, ale jary :) Założony w 1908 roku (pod inną nazwą, która jeszcze później przekształcała się kilka razy). Jeden z bardziej znanych zespołów w Holandii. Pochodzą z Rotterdamu. 

Vitesse – klub z Arnhem. Pełna nazwa to Stichting Betaald Voetbal Vitesse. Został założony w 1892 roku, ale w tamtym czasie grali także w krykieta. A od krykieta do piłki nożnej droga nie jest daleka :). Ze znanych osób – kiedyś w tym klubie grał Diarra. 

Następne w kolejności są: Utrecht, NEC Nijmegen, Den Haag, Heracles, Groningen, Alkmaar, NAC Breda, Waalwijk, Heerenveen, Zwolle, Roda, Venlo, Willem II.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz